Supružnici sede jedan naspram drugog, razgovaraju o razvodu braka.

Razvod braka

Razvod braka je pravni postupak koji zvanično okončava brak između muža i žene, rešavajući pitanja kao što su podela imovine, starateljstvo nad decom i alimentacija.

Prema nekim procenama, u Srbiji se godišnje prosečno razvede oko 9.000 brakova, a među najčešće razloge razvoda spadaju prevara, gubitak emocija, nedostatak materijalnih primanja, nasilje, kao I neslaganje oko bitnih pitanja za zajednički život.

U ovom blogu predstavićemo Vam najvažnije pravne aspekte razvoda braka, a potom i odgovoriti na najčešća pitanja koja nam klijenti postavljaju, a sa kojima se iznova susrećemo u praksi.

Sadržaj:

Razvod braka procedura

Odlučili ste da se razvedete. Verovatno prvo pitanje koje ćete postaviti sebi jeste upravo: Kako započeti proceduru za razvod braka?

Kako razvod u najčešćem broju slučajeva predstavlja traumatično iskustvo i neprijatnu životnu situaciju, ova procedura licima koja nemaju dovoljno pravnog znanja deluje prilično komplikovano, iako je objektivno jednostavna.

U suštini, procedura za razvod će se razlikovati u zavisnosti od forme u kojoj ga pokrećete.

Pa tako, razvod možete pokrenuti kao:

  1. Sporazumni razvod braka: Ovaj način u praksi je lakši, brži i jednostavniji. Primenjuje se na osnovu sporazuma vas kao bivših supružnika o svim najvažnijim pitanjima.
  2. Tužba za razvod braka: Ovaj način se primenjuje kada su odnosi između Vas I Vašeg supružnika ozbiljno i trajno poremećeni toliko da se ne možete sporazumeti oko značajnih pitanja.

U oba slučaja, postupak razvoda braka pokrećete zahtevom za razvod braka.

Zahtev za razvod braka

Zahtev za razvod braka uvek podnosite sudu i brak se može razvesti jedino pravnosnažnom sudskom presudom. Dakle, notari nisu nadležni.

Što se tiče forme, u Srbiji još uvek ne postoji mogućnost podnošenja ovog zahteva u online formi, bez obzira na to da li je reč o sporazumnom razvodu ili tužbi za razvod.

Ukoliko se ovo promeni, tekst će biti prilagođen novonastalom stanju.

Papiri za razvod braka

Pre pokretanja postupka razvoda, biće Vam potrebni sledeći papiri za razvod braka:

  1. Izvod iz Matične knjige venčanih.
  2. Izvod iz Matične knjige rođenih za svako od dece (ako u braku imate zajedničku decu).
  3. Pravni osnov po kom je stečena zajednička imovina (ugovor o kupoprodaji nepokretnosti, ugovor o poklonu, ugovor o kreditu itd…).

Nakon podnošenja potrebne dokumentacije na uvid, pristupićete pisanju sporazuma ili tužbe za razvod.

Sporazumni razvod braka

Supružnici sastavljaju sporazum o razvodu braka sa advokatom.

Sporazumni razvod braka je najbrži, najjednostavniji I najpovoljniji način da se razvedete. Njega zaključujete kada ste saglasni da se razvedete I nakon što sami uredite sva bitna pitanja oko razvoda braka.

Ovaj vid razvoda po pravilu obuhvata tri sporazuma koji podnosite sudu, u jednom istom ili u tri posebna dokumenta:

  1. Saglasnost da se razvedete.
  2. Sporazum o vršenju roditeljskog prava (samo ukoliko ste u braku imali dece).
  3. Sporazumna deoba zajedničke imovine supružnika.

O njima možete da pronađete mnogo više detalja u našem blog članku na temu sporazumnog razvoda braka.

Tužba za razvod braka

Tužba za razvod braka je druga opcija koju imate na raspolaganju ukoliko su odnosi među vama kao supružnicima toliko poremećeni da objektivno ne možete ostvariti zajednicu života i da ne možete postići saglasnost o bitnim elementima sporazumnog razvoda.

Tužba za razvod braka primer je inicijalnog akta kojim se pokreće sudski postupak u napred navedenoj situaciji koja mora sadržati sve činjenice i dokaze kojima se navodi iz tužbe dokazuju.

Što se tiče trajanja postupka razvoda braka po tužbi, kao i pitanja koliki su troškovi istog i koliko će se ovaj proces zakomplikovati, to zavisi od brojnih faktora među kojima su najvažnija pitanja posedovanja zajedničke imovine i dece.

Pa tako, u slučaju da imate jedno ili više zajedničke dece koja su pod roditeljskim staranjem, sud će u brakorazvodnom postupku prvo morati odlučiti o vršenju roditeljskog prava. Ukoliko ste Vi supružnik koji pokreće ovaj postupak, možete u tužbi predložiti način na koji treba urediti čuvanje, vaspitanje i izdržavanje dece, kao i održavanje njihovih ličnih odnosa sa drugim roditeljem.

Ovom tužbom možete tražiti i odluku o lišenju roditeljskog prava, kao i o merama o nasilju u porodici koje se trebaju primeniti protiv tužene strane.

Deoba zajedničke imovine, kao treće pitanje, se rešava u posebnom sudskom postupku. Ovaj sudski postupak možete pokrenuti i za vreme trajanja braka, ali u tom slučaju ne može biti predmet tužbe za razvod.

U svakom slučaju, tužba za razvod braka je duži i teži način za razvod u odnosu na sporazumni razvod, te je dobro izbeći je kada je god to moguće.

Posredovanje u procesu razvoda braka

Po prijemu tužbe sud će pokušati posredovanje u procesu razvoda braka, odnosno pokušaće da postigne pomirenje vas kao supružnika, ili ako ono ne uspe, da postigne nagodbu o sporazumnom razvodu.

Posredovanje se, sa druge strane, ne sprovodi ako:

  • Jedan od Vas na njega ne pristane;
  • Neko od Vas nije sposoban za rasuđivanje;
  • Neko od Vas ima nepoznato boravište; ili
  • Ako jedan ili oba supružnika žive u inostranstvu.

Razvod braka cena

Velika količina novca na gomili koja simbolizira visoke troškove razvoda braka.

Sasvim je prirodno da se pitate koja je cena razvoda braka, pa hajde da pogledamo šta to troškovi razvoda braka uključuju:

  • Troškove advokata
  • Sudske troškove

Što se troškova advokata tiče, sastav tužbe za razvod braka po Advokatskoj Tarifi 2024 iznosi 24.750,00 dinara. Izlazak advokata na ročište iznosi 29.250,00 dinara.

Mnogi advokati izlaze strankama u susret, pa zastupaju stranke po tarifi umanjenoj I do 50%.

Kada kažemo sudski troškovi razvoda braka, onda prvenstveno mislimo na iznose takse I presude na tužbu za razvod braka. I jedna I druga taksa se plaća u istom iznosu, a koji iznosi 2.660,00 dinara.

Ako se pitate ko plaća sudske troškove razvoda braka, treba da znate da će sud po slobodnoj oceni, a vodeći računa o razlozima pravičnosti, odlučiti ko plaća troškove postupka. To će najčešće biti svaka strana za sebe, nezavisno od toga ko je kriv za razvod.

Posledice razvoda braka

Posledice razvoda braka mogu da budu brojne, od kojih su neke manje - a neke više ozbiljne. U svakom slučaju, najčešće se svode na:

  • Prestanak obaveze izdržavanja (osim u slučaju postojanja posebnih uslova između nekadašnjih supružnika)
  • Promenu prezimena
  • Podelu zajedničke imovine
  • Odlučivanje o pravu stanovanja
  • Odlučivanje o vršenju roditeljskog prava (uključujući utvrđivanje prava na viđanje deteta i određivanje obveznika/iznosa alimentacije)

Zbog ozbiljnih posledica koje po učesnike nastaju značajno je da advokat bude neko sa mnogo iskustva i znanja u ovoj oblasti.

1. Podela imovine kao najčešća posledica razvoda braka

Podela imovine predstavlja jednu od ozbiljnijih posledica razvoda braka.

Podelu imovine možete da tražite vi kao supružnici, vaši naslednici i poverilac jednog bračnog druga koji je prethodno pokušao bezuspešno da se naplati iz njegove posebne imovine.

Podela može biti sporazumna, onda kada postoji saglasnost oko deobe, ili sudska ukoliko ne postoji saglasnost.

U suštini, sva imovina koju ste tokom braka stekli radom predstavlja vašu zajedničku imovinu, te kao takva nakon razvoda može biti predmet podele.

Ono što je za Vas najvažnije da znate jeste da zajednička imovina stečena u braku obuhvata:

  • Imovinu stečena radom tokom trajanja braka (npr. stan ili auto koji ste kupili I opremili zajedno)
  • Prihode od zajedničke imovine (npr. prihodi od nekretnine koju dajete u zakup)
  • Prihode od posebne imovine koji su rezultat rada (osim ukoliko nije uvećana samo radom vlasnika, kada spada u posebnu).
  • Imovinu stečena igrama na sreću.

Kako supružnici moraju da podele celokupnu imovinu koju su stekli tokom braka, postupak razvoda braka često nosi sa sobom brojne izazove i neizvesnosti usled suprotstavljenih zahteva i stavova oba partnera.

U svakom slučaju, zakonska pretpostavka je da su udeli supružnika u zajedničkoj imovini jednaki, ali je ovu pretpostavku moguće obarati. Svako od partnera može da utvrđuje šta im pripada ponaosob i kako je svaki pojedinačno doprineo razvoju bračne zajednice i akumuliranoj imovini.

2. Razvod braka - Pravo na stanovanje

Pravo na stanovanje je još jedna ozbiljna posledica do koje može doći nakon razvoda braka.

Pod pravom stanovanja misli se na pravo koje može biti dodeljeno jednom od roditelja, a kako bi se obezbedilo odgovarajuće stanovanje za dete nakon prekida bračne zajednice.

Naime, u slučaju razvoda sud može odrediti pravo stanovanja (habitatio) roditelju koji nastavlja da vrši roditeljsko pravo, a na nepokretnosti drugog roditelja.

Za to je potrebno da se steknu određeni uslovi:

  • Nedostatak adekvatnog sopstvenog prostora za življenje sa detetom, dok drugi roditelj ima takvu imovinu u svom vlasništvu.
  • Da prihvatanje zahteva za pravo stanovanja ne predstavlja očiglednu nepravdu za drugog roditelja.

Ovo pravo može trajati sve dok dete ne postane punoletno, tj. do navršene 18. godine života.

Supružnici stoje sa suprotnih strana kuće podeljene na pola nakon razvoda braka.

Prava žene pri razvodu braka

Zakon ne priznaje veća prava žene pri razvodu u odnosu na muškarca, ali ipak postoje određena prava koja su karakteristična za ženu iz bioloških razloga.

Na primer, to je finansijska podrška predviđena Zakonom o finansijskoj podšci porodici sa decom, kao što je naknada za rođenje i negu deteta odnosno roditeljski dodatak.

Prava žene pri razvodu jesu:

  • pravo na zaštitu od nasilja u porodici,
  • pravo na udeo u zajedničkoj imovini i
  • pravo na alimentaciju.

Inače, alimentacija nije pravo koje je karakteristično samo za dete. Naime, pravo na izdržavanje takođe ima I supružnik koji nema dovoljno sredstava za život, a nije odgovoran za razvod.

Česta pitanja u vezi razvoda braka

1. Gde se podnosi zahtev za razvod braka?

Zahtev za razvod braka se podnosi mesno nadležnom sudu prema poslednjem zajedničkom prebivalištu supružnika, odnosno prema prebivalištu jednog od supružnika.

2. Ne znam gde živi moj supružnik - kako da se razvedem?

Čest je slučaj da se supružnici rastanu, nakon čega se jedan od supružnika odseli u inostranstvo, ili na drugu adresu, a da o tome ne obavesti drugog.

U situaciji kada je adresa jednog supružnika nepoznata, mogućnost za uspešno dostavljanje tužbe često je svedena na minimum, a čije dostavljanje je preduslov za nastavak brakorazvodnog postupka.

U situaciji da Vam je prebivalište ili boravište supružnika nepoznato, kao i u slučaju da se on nalazi u drugoj državi, a dostavljanje nije moglo da se izvrši, tuženom se može postaviti privremeni zastupnik za postupak razvoda.

3. Da li je obavezno lično prisustvo na ročištu za razvod braka?

Odgovor je ne - lično prisustvo na ročištu za razvod braka nije obavezno.

Ukoliko niste u mogućnosti da se lično pojavite na ročištu ili ne želite da se izlažete dodatnom stresu, specijalnim punomoćjem možete ovlastiti advokata koji će se pojaviti na tom ročištu umesto Vas.

4. Da li mi je potreban advokat za razvod braka?

Da li vam je potreban advokat za razvod braka zavisiće od konkretnih okolnosti tj. kompleknosti Vašeg slučaja.

Svakako je od velike koristi da pre pokretanja postupka za razvod stranka (ili stranke) dođu na konsultacije koje pruža advokat za razvod braka, a kako bi ih on upoznao sa svim detaljima, mogućnostima i posledicama.

5. Kako razvesti brak sklopljen u inostranstvu?

Brak zaključen van granica Republike Srbije, između domaćeg i stranog državljanina, nije po automatizmu prepoznat u pravnom sistemu Srbije. Da bi takav brak bio pravno relevantan unutar naših granica, neophodno je da ga prethodno potvrdi nadležni organ.

Do tada, takav odnos je samo faktički prisutan, što znači da srpski sudovi nemaju ovlašćenje da odlučuju o eventualnom razvodu takvog braka.

Prirodno se nameće pitanje koje su sve organi nadležni za ovu vrstu verifikacije i pod kojim okolnostima brak sklopljen u inostranstvu možda neće biti priznat u Srbiji.

Za formalno priznanje braka zaključenog u inostranstvu u Srbiji, nadležan je organ koji je odgovoran za vođenje matičnih evidencija. Na teritoriji Srbije, to je matičar.

Kada je reč o brakovima zaključenim van naših granica, nadležnost je prepuštena diplomatsko-konzularnim predstavništvima Republike Srbije u svetu.

Ako je brak sklopljen u inostranstvu punovažan prema zakonima zemlje u kojoj je zaključen, on će najverovatnije biti priznat i u Srbiji.

Ipak, postoje izuzeci.

Brak neće biti priznat ukoliko je u direktnom sukobu sa osnovnim principima našeg pravnog poretka i etičkim vrednostima (primer bi bio brak između dva lica istog pola, ukoliko takav brak nije u skladu sa srpskim zakonima).

U situaciji kada je brak sklopljen u inostranstvu, a kasnije i razveden tamo, strana sudska odluka o razvodu će biti pravno važeća u Srbiji jedino ako je priznata i registrovana od strane nadležnog srpskog suda i uneta u matične evidencije.

Za priznanje takvih odluka, mesto nadležnosti je sud u mestu gde je vođena matična evidencija srpskog državljanina na koga se ta odluka odnosi.